مجله آنلاین خوشتیپ‌ها

خوشتیپ‌ها مجله‌ای تخصصی در زمینه مد، پوشاک و زیبایی می‌باشد که درتلاش است با فراهم کردن اطلاعات جامعی در زمینه‌های تهیه پوشاک، راهنمایی برای بهداشت و زیبایی و آموزش مهارت‌های فردی راهنمایی هرچند کوچک برای جوانان ایران‌زمین باشد و از این طریق گام کوچکی در فرهنگ‌سازی افراد جامعه برای حضوری شاداب‌تر و جذاب‌تر در موقعیت‌های مختلف اجتماعی بردارد.

بهترین راه درمان آثار جوش

وقتی جوش میزنیم ۴ نوع جوشگاه یا جای جوش ممکن است باقی بماند؛ لک قرمز، لک تیره، فرورفتگی سطح پوست و برجستگی روی پوست. برخی بیماران ۲ یا چند نوع از این آثار را همزمان در پوست خود دارند بنابراین دانستن اینکه با چه روشهایی میتوان جای این جوشها را از بین برد، مهم است:
۱- لکه های قرمز: ابتدا باید جوشهای صورت کاملا درمان شوند. لکههای قرمز حداکثر ۶ ماه به دنبال بهبود جوشها خودبهخود برطرف میشوند. اگر در برخی موارد مقاوم بودند و خودبهخود برطرف نشدند، با لیزر PDL میتوان آنها را درمان کرد. قبل از این اقدام باید مطمئن شد جوشها کاملا ریشهکن شدهاند.
۲ – لکه های تیره: ابتدا باید جوشهای صورت کاملا درمان و از دستکاری جوشها بهطور جدی پرهیز شود. کرمهای لایه بردار راه اول درمان هستند. این کرمها برای جلوگیری از عودکردن جوشها موثرند. راه دوم، در صورت پاسخ نگرفتن از روش اول، پیلینگ یا میکرودرم ابریشن است. قبل از تمام این اقدامها باید مطمئن شد جوش جدید ایجاد نمیشود.
۳ – فرورفتگی سطح پوست: فقط در برخی از افراد مبتلا به جوش، فرورفتگی روی پوست ایجاد میشود و این افراد بهطور ژنتیکی مستعد این عارضه هستند. راه اول درمان، مصرف آکوتان است. اکوتان جوشها را ریشهکن و از به وجود آمدن فرورفتگیهای جدید پیشگیری میکند. آکوتان در بهبود فرورفتگیها کمی موثر است. یک سال پس از مصرف آخرین اکوتان، اگر همچنان جاهای فرورفته باقی مانده بود، بهترین درمان لیزر فراکشنال CO2 است. البته فررفتگیهای ناشی از جوش انواع مختلف دارند. برخی مثل دهانه چاه دیوارههای عمودی و تیز دارند که در این موارد لیزر بهترین روش درمانی است و برخی مثل دره، دیوارههای شیبدار دارند که در این صورت، بهترین راه، ابتدا عمل بازسازی سابسیژن و سپس لیزر خواهد بود. با وجود لیزر فراکشنال CO2، «درمابریشن» و «پانچ» منسوخ شده است.

۴- برجستگی روی سطح پوست: این عارضه کمتر از موارد دیگر شایع است. اگر برجستگی به شکل گوشت اضافه یا «کلویید» در ناحیه بالای کمر و پشت و سینهها ایجاد شود، بهترین راه درمان، تزریق آمپول کورتون همراه لیزر PDL است (باید جلسههای مکرر این کار انجام شود)، اما اگر به شکل برجستگیهای ریز روی چانه یا بینی ایجاد شود، بهترین روش از بین بردن آنها لیزر CO2 معمولی است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
زهرا خدامی هستم، مهندس آی تی، نویسنده، و علاقه مند به پوشاک، مد و زیبایی